| |
|
|
|
Lärarhandledning om hälsa och allemansrätten
Riksförbundet Hälsofrämjandet
Del 1 Hälsa
Lärarhandledningen är främst tänkt för skolår 4-6
(Jag har dock själv använt flera av övningarna i klass 7-9 och tyckt att de fungerar även där)
Vi hoppas att ni har användning för det i er undervisning.
Syftet med undervisningsmaterialet är:
- att ge eleverna allmän kunskap om allemansrätten
- att ge inspiration och förståelse för att naturen är en källa till att må bra
- att öka elevernas kunskap om maten, motionen och den mentala hälsans betydelse för att må bra
- att inspirera till miljötänkande
- att eleverna genom ökad vistelse i naturen ska få ett större miljöintresse och förståelse för att miljöns bevarande är allas ansvar.
Studiematerialet innehåller både individuella uppgifter och grupparbeten.
Vår förhoppning är att det här materialet kan inspirera fler lärare, elever och kanske föräldrar att se vår natur som den fantastiska resurs den är, för ökat välbefinnande.
(Dessa sidor är fria att kopiera!)
Materialets uppläggning
Materialet är anpassat för klass 4-6.
Varje delområde har frågor och uppgifter. Avgör själv hur mycket du vill ta med vid varje lektion och hur många lektioner du vill använda. Anpassa för din klass med tanke på ålder, förkunskaper och ditt eget intresse.
Materialet är alltså inte färdiga lektioner utan förslag på övningar till de olika avsnitten.
Friluftsliv och hälsa
Material:
- Häftet Må bra med Allemansrätten
- Ja- och nej lappar till alla elever
- Små lappar (ev post-it lappar)
- Tape
Läs: Be eleverna läsa sida 2 i häftet.
Uppgifter
Värderingsövning om friluftsliv
Dela ut ja och nej lapparna.
Ställ följande frågor och låt eleverna svara ja eller nej (ev båda lapparna för kanske). Be några utveckla sitt svar (skriv gärna upp vilka du frågat så att det blir olika varje gång).
- Brukar du vara i naturen? varför /varför inte, vad gör du där?
- Är det farligt att var i naturen? varför /varför inte
- Har du gått vilse någon gång? berätta!
- Tycker du att du kan allt du behöver veta för att kunna vara i naturen? berätta!
- Tror du att man känner sig friskare/piggare om du ofta är ute i naturen?
- Tror du att man blir friskare/piggare om man ofta är ute i naturen?
Frågor om hälsa
Be alla elever skriva svar på följande fråga (1-3 st svar), använd små kladdlappar.
- Hur känns det när man /du mår bra?
- eller/och Vad behöver du för att må bra?
Be eleverna gå fram till tavlan och tejpa upp sina lappar. Läs igenom och gruppera tillsammans med barnen. (Hoppa eventuellt över allt dumt som skrivits utan att kommentera)
Diskutera igenom vad det står och hur det stämmer med vårt sätt att leva. OBS detta kan vara en svår fråga men det är en viktig fråga som kan starta ett hälsotänkande hos eleven på längre sikt.
Här kommer det förhoppningsvis upp reflektioner runt materiella / icke materiella värden.
Gissningsvis blir svaren: att vara frisk, ha kompisar, föräldrar, fritid, mat, vatten, lära mig saker, familjen, någon att tycka om, uppskattning, gemenskap, närhet, musik, avkoppling, skönhet osv. Diskutera vad som får eleverna att må bra kontra vad de lägger sin tid på:TV, data, spel, prylar.
Värderingsövning om Hälsa
Dela ut ja och nej lapparna
ställ frågor och låt eleverna svara ja eller nej (ev båda lapparna för kanske). Be några utveckla sitt svar (skriv gärna upp vilka du frågat så att det blir olika varje gång).
Använd de som eleverna skrivit på lapparna i övningen ovan och ställ frågor Exempelvis: Behöver du kompisar, för att må bra? Fortsätt med resten av svaren ex föräldrar, mat osv… ) OBS var noga med att inte peka ut någon elev som svarat annorlunda på någon fråga. I värderingsövningar ska aldrig finnas någon uppenbart rätt eller fel. Stanna runt några svar och vänd på frågorna. Exempelvis måste man må dåligt om man inte har föräldrar, kompisar, mat osv.
Mat
Material Fördjupningen (LÄNK), Friluftsliv och Hälsofrämjandets fyra M -Mat
Läs Låt eleverna läsa fördjupnings avsnittet om mat
Instuderingsfrågor
- 1. Varför ska man ha en hälsosam matsäck att äta i naturen?
- 2. Varför är läsk och godis inte bra matsäcksmat?
- 3. Ge exempel på mat som du tror är hälsosam och som du skulle tycka om att ha med dig ute i naturen.
- 4. Varför är frukt bättre än godis?
- 5. Varför är det viktigt att dricka vatten när du är ute i naturen?
- 6. Vad kan hända om du får i dig för lite vätska?
- 7. Hur mycket vätska (ungefär)behöver du dricka om du ska vara med på ett lajv i skogen där du kanske behöver springa undan för Orcher. Där du även behöver gå hela tiden för att hitta till skatten. Om det denna dag är mulet väder, på sommaren och du har dina tjocka medeltidskläder på dig (diskutera svaret och ge en lösning på hur man skulle kunna få med sig allt vatten).
Motion
Material: Fördjupning (LÄNK), Friluftsliv och Hälsofrämjandets fyra M, Motion, ritpapper och pennor/kritor
Läs: Låt eleverna läsa fördjupnings avsnittet om motion
Uppgifter: Rita: Be eleverna rita en teckning över hur de tror att deras liv skulle kunna ha sett ut för 100 (eller 1000, 10000) år sedan. Be dem ringa in/markera alla tillfällen som de skulle behöva röra sig mer än de gör idag.
Skriv: Be eleverna skriva en berättelse på cirka en sida utifrån hur mycket de rör sig under en skoldag. Ev kan de utgå från sina ben och hur mycket benen rör sig när benen känner sig trötta, glada, pigga, rastlösa eller vad de kan tänka sig att benen skulle säga om de hade möjlighet att prata.
... och/eller
Räkna: Be eleverna räkna ut hur mycket tid de suttit stilla under gårdagen, i helgen eller hela förra veckan/alt kommande vecka.
Utmaning: Övning från fördjupningsavsnittet om motion, kan göras om till skoluppgift.
Fundera på hur lång tid du rör dig varje dag, hur lång tid de vuxna du har runtomkring dig rör på sig och om du har några syskon. Håller de måttet för ett hälsosamt, glatt och friskare liv?
Tips: Utmana dina föräldrar eller någon annan vuxen på en rörelsetävling. Starta i morgon och räkna 30 dagar framåt i tiden. Hitta på någon motion som du trivs med cykla eller hoppa studsmatta. Skriv ner all tid du rör dig varje dag. Utmana den vuxna personen att göra likadant. Och du! se till att ni slår vad om något kul för jag är nästan helt säker på att du vinner.
Mental hälsa
Material: Fördjupning (LÄNK), Friluftsliv och Hälsofrämjandets fyra M.
Naturområde nära skolan. Behöver inte vara särskilt stort. Ritpapper och (vax)kritor.
Läs: Fördjupningsavsnittet, Mental hälsa.
Diskutera: Vad betyder ”kravlös naturvistelse”.
Praktiska uppgifter Ute: Rita:
Lägg ett ritpapper på en berghäll, en flat sten eller håll det mot en trädstam från ett lövträd.(Barrträd är ofta för ojämna så att pappret går sönder.) ta en vaxkrita och lägg den mot pappret. "Sudda" kritan fram och åter över pappret så att ojämnheterna i underlaget framträder på pappret. Ta bort pappret och känn på den yta du just ritat av, går det att uppleva alla ojämnheter som syns? Känn även med handen över färgen på pappret, går det att känna igen mönstret från ytan?
Medveten närvaro: Medveten närvaro eller mindfulness är att lära sig leva i nuet. Att reflektera över det som finns runtomkring och stanna med sina tankar i det vi upplever just nu. Detta kan göra att vi så småningom gör att vi inte blir lika påverkade av negativ stress.
Ge eleverna uppgift att vara medvetet närvarande.
Sitt stilla (på en sten)
för att lyssna ( på vinden, sus i löven, bilar på avstånd, egna hjärtslag)
för att känna (vinden, regnet, kylan mot kinden)
för att känna med händerna/fingrarna över olika ytor (sten/berg, olika stammar, olika blad. I uppgiften ligger att de ska ta god tid på sig och uppleva, inte tänka och prata. OBS detta kan vara svårt. Urartar övningen i pladder och fniss så låt det göra det. Prova igen vid ett annat tillfälle.
Praktiska uppgifter Inomhus: Avslappning med visualisering
Bakgrund
Det är inte alltid praktiskt möjligt att kunna gå ut i naturen för att finna ro. Därför kan det vara bra att bygga upp en trygg naturplats i vår inre. En sådan plats skapar vi själva i fantasin och vi kan när som helst ta oss dit för att få återhämtning och inre styrka. Där kan vi föreställa oss att vi är ute i naturen och därmed få ta del av de fördelar som naturen ger oss. För att platsen ska fungera bra behöver vi dock ha upplevt friluftslivets rogivande möjligheter i verkligheten.
Platsen ska vara lugn och trygg. Det kan vara en plats vi varit på i verkliga livet, eller något vi sätter ihop i fantasin av olika minnen. Det viktiga är att den känns trygg
Att skapa ett sådant "rum" i vårt inre är en bit i arbetet med mental träning. Platsen kan bli en trygg plattform att utgå ifrån när vi vill förbättra en känsla inför något hos oss själva eller uppnå ett mål. Det är även en plats att komma tillbaka till om föresatser och försök inte blivit som vi tänkt oss.
Vid avslappning är det logiska tänkandet vilande. Mest aktivt är fantasi och symboltänkande, därför är det enklast att skapa och njuta av en inre plats i samband med kroppslig avslappning.
Det kan vara svårt att hitta den inre platsen med en gång. Många olika alternativ kan komma fram i tankarna. Låt eleverna välja en plats som får duga ”så länge”. Så småningom förändras platsen och blir till den inre trygghet som eftersträvas.
Övning ger färdighet. På sikt är det värt besväret att lära elever i alla åldrar att slappna av. Arbeta gärna tillsammans med gymnastiklärarna under några veckor. Vill du veta mer om avslappningsövningar i skolan kontakta Inger Stevén på ing-ek@hotmail.com
Material: CD-spelare, CD med mjuk rogivande musik
Genomförande:
Låt eleverna sitta i sina bänkar, vilade mot bordet eller tillbakalutade mot stolsryggen.
Be dem blunda eller fästa blicken framför och nedanför sig
Läs texten avslappnat och lugnt
Första gångerna du läser avslappningen för eleverna ska du berätta texten för dem, så att alla vet vad som kommer att ske och kan känna sig trygga.
Obs var noga med att låt alla berätta om sina upplevelser efter avslappningen
Är vi ovana att slappna av är det naturligt att känna sig trött direkt efter övningen. Detta händer eftersom kroppen är van att associera avslappning med sömn. Det kommer att kännas bättre efter en tids övning.
Om du vill kan du ändra lite i texten efter vad du tycker är lämpligt för dina elever
Tidsåtgång: ca 10-15 minuter samt ca 1-3 minuter/elev att berätta efter övningen. Vill du arbeta mer seriöst med inlärning av avslappning bör du börja med korta pass vid upprepade tillfällen.
Text
Sätt dig väl tillrätta på stolen se till att du har stöd för ryggen och båda fötterna i golvet. Låt dina händer vila i knäet.
Vill du hellre lägga dig fram över bordet och låta huvudet vila på armarna går det bra. Känn efter vilket som känns bäst. Se till att du kan andas avslappnat med magen.
............
Blunda lätt... eller fäst blicken på en punkt framför dig och känn att det ska bli skönt att slappna av
Låt alla tankar och ovidkommande ljud bara passera
Låt mina ord leda dig, men om något känns kostig, om jag säger någon instruktion som inte stämmer i din fantasi eller om något ord verkar konstigt så kan du bara låta det passera.
Du ska strax hitta en lugn plats i din fantasi, en plats i naturen där du kan känna ro och vila.
Men för att du ska ha lättare att föreställa dig denna plats börjar vi med att slappna av i kroppen.
Alltså...
Tänk på dina händer…….. Känn att de vilar avslappnade i knäet eller på bordet…….. Tyngd och avslappning i händerna………
Tänk på dina armar. Spänn armarna genom att lyfta upp händerna en liten, liten bit från underlaget. Känn anspänningen……..
å slappna av. Låt armarna vila……. Tänk på dina axlar…….lyft axlarna lite upp mot öronen. Känn anspänningen i axlar och skuldror…….
å slappna av ... låt axlarna sjunka ner på plats
Behaglig avslappning i axlar och skuldror ….... händer och armar
Tänk dig att avslappningen fortsätter ut i kroppen
Avslappnad och mjuk i hela kroppen
Avslappnad och mjuk
Tänk dig nu bort till en lugn och vacker plats i naturen.
Det kan vara någonstans där du varit förut eller något du hittar på i din fantasi. Det kan vara på en strand, i en glänta i en vacker skog, på en äng, på ett berg eller i en vacker trädgård.
välj en plats i din fantasi och bestäm att idag är detta din egen inre plats
Här är lugnt....och mycket vackert.....
Lugn och ro
Här är sommar och lagom varmt.
Föreställ dig vad som finns nära dig, här på din inre plats……….
Tänk dig detaljer, hur ser det ut vid dina fötter……
Och vad finns längre bort……….
Tänk dig att du sätter dig ner och vilar på en skyddad och ostörd del av din inre plats
Lugn och ro
Kanske kan du känna hur solen värmer dig behagligt
Om du vill kan du tänka dig att det kommer ett gulligt litet djur och gör dig sällskap här på din inre plats
Känn lugn, harmoni och stillhet, här på din egen inre plats
Låt musiken hjälpa dig att stanna här i din fantasi en liten stund tills jag kontaktar dig igen.
(I-3 minuters tynad)
Så kan du återgå att lyssna till min röst. Nu är det snart dags att vakna upp från den här avslappningen.
Så ta farväl av din inre plats för den här gången. Vet att du kan återvända hit närhelst du vill för att hämta lugn och nya krafter.
För varje gång du övar avslappning på det här eller liknande sätt kommer det att kännas bättre och bättre. Känslan av lugn och återhämtning kommer att vara mer och mer påtaglig för varje gång.
När du, om en liten stund, slår upp ögonen kommer du att känna dig mer lugn och avslappnad än innan. Du kommer att känna att du har fått nya krafter. Efter någon minut blir du pigg, som efter en längre stunds vila.
Böja med att ta några bestämda andetag och tänk dig att du fylls med ny kraft.
Böja röra på fingrar och tår,
känn att du mer och mer kommer tillbaka, till här och nu.
mer och mer vaken
Ta så ett djupt andetag, sträck på dig och öppna ögonen.
Öppna ögon, helt klar och vaken,
och må lite bättre än förut
Miljö
(Inget separat material för lärarhandledning är ännu klart)
Lärarutbildning om miljö
www.realto.se
Kompostera
http://compost.css.cornell.edu/schools.html
Nedskräpning
www.hsr.se/sa/node.asp?node=2498
Odla groddar
http://www.coop.se/includefiles/MODULER/CCMS/show_page.asp?iMappeID=180&sSideNavn=Recept+kort&iOpskrift=32900
Mer groddar
www.matklubben.se/artiklar/odla_vintergroent_110.html
Ekosystem i glasburk
www.odla.nu/fs/article/file_7857.html
Del 2 Allemansrätten
(Inget separat material för lärarhandledning är ännu klart)
|
|
| Riksförbundet Hälsofrämjandet | Fjällgatan 23 B, 116 28 Stockholm | Kansli | Webbredaktör | Tfn: 08-643 05 04 |
|
|